خطبه نماز جمعه 1396/7/28
نعره رئیس جمهور آمریکا مدال افتخار سپاه است
نعره رئیس جمهور آمریکا مدال افتخار سپاه است

خطبه اول:

امام علی علیه السّلام فرمودند:

عَلَامَةُ الْإِيمَانِ أَنْ تُؤْثِرَ الصِّدْقَ حَيْثُ يَضُرُّكَ عَلَى الْكَذِبِ حَيْثُ يَنْفَعُكَ وَ أَنْ لَا يَكُونَ فِي حَدِيثِكَ فَضْلٌ عَنْ عِلْمِكَ وَ أَنْ تَتَّقِيَ اللَّهَ فِي حَدِيثِ غَيْرِكَ؛

نشانه ايمان، گزینش راستگویی بر دروغگویی است آنجا كه راستي به زيانت و دروغ به سودت باشد. دیگر آنكه بيش از اعمالی که انجام می دهی سخن مگو، و سوم آنكه در باره ديگران با احتياط و خداترسي سخن بگو .

پائولوکوئلیو رمان نویس بریزیلی رمانی به نام گل صداقت دارد:

دویست و پنجاه سال پیش از میلاد، در چین باستان، شاهزاده ای تصمیم به ازدواج گرفت. با مرد خردمندی مشورت کرد و تصمیم گرفت، تمام دختران جوان منطقه را دعوت کند،تا دختری سزاوار را انتخاب کند.

  

وقتی خدمتکار پیر قصر، ماجرا را شنید به شدت غمگین شد؛ چون دختر او مخفیانه عاشق شاهزاده بود. دخترش گفت: او هم به آن مهمانی خواهد رفت.مادرش گفت: تو شانسی نداری؛ نه ثروتمند هستی و نه خیلی زیبا. دختر جواب داد: میدانم هرگز مرا انتخاب نمیکند، اما فرصتی است که حداقل یکبار او را ببینم.

روز موعود فرا رسید و شاهزاده به دختران گفت: به هر یک از شما دانه ای میدهم؛کسی که بتواند در عرض 6 ماه زیباترین گل را برای من بیاورد، ملکه ی آینده چین میشود. دختر پیرزن هم دانه را گرفت و در گلدانی کاشت.

سه ماه گذشت...

و هیچ گلی سبز نشد.دختر، با باغبانان زیادی صحبت کرد و راه گلکاری را به او آموختند. اما بی نتیجه بود و گلی نرویید..

روز ملاقات فرا رسید. دختر با گلدان خالی اش منتظر ماند و دیگر دختران هرکدام گلهای بسیار زیبایی به رنگها و شکلهای مختلف ،در گلدانهای خود داشتند.

لحظه موعود فرا رسید. شاهزاده، هرکدام از گلدانها را به دقت بررسی کرد و در پایان اعلام کرد ،دختر خدمتکار همسر آینده او خواهد بود.همه اعتراض کردند. شاهزاده کسی را انتخاب کرده بود، که در گلدانش هیچ گلی سبز نشده بود. شاهزاده توضیح داد: این دختر تنها کسی است که، گلی را به ثمر رسانده، که او را سزاوار همسری امپراطور میکند: گل صداقت...

همه ی دانه هایی که به شما دادم، عقیم بودند؛ من همه ی آنها را جوشانده بودم و امکان نداشت گلی از آنها سبز شود...

صداقت تنها امتحانی است که نمیتوان در آن تقلب کرد.

اکثر مردم ممکن است در اعمال خود صداقت نداشته باشند ولی در حب امام حسین علیه السلام همه علاقه دارند. همه صادقانه بی توقع و با تواضع و خضوع کار می کنند. چون امام حسین علیه السلام کار خودش صدق محض بود. اللهم اجعل لی  قدم صدق عندک مع الحسین و اصحاب الحسین علیه السلام.

خطبه دوم:

الف: ترامپ یک پدیده سیاسی در روزگار حاضر است. این شخص با رفتارهای غیر معقولانه خود باعث شگفتی می شود. عده ای او را دیوانه می دانند و معتقدند سخنانش از روی بی عقلی است. اگر چه شخصیت ترامپ همین است ولی عملکرد دولت ایالات متحده آمریکا و سیاست های راهبردی این کشور حاکی از آن است که این شخص یا هر رئیس جمهور دیگری در آمریکا مدیریت می شود.

ریاست جمهوری در آمریکا یک مقام تشریفاتی است که مهره های آن عوض می شود. ممکن است احتمالات متعدد باشد ولی گردانندگان آمریکا برای هر گزینه ای که رأی می آورد برنامه ای تدوین می کنند. اگر کلینتون رأی بیاورد برنامه الف. اگر ترامپ رأی بیاورد برنامه ب. در خصوص سخنان بیست دقیقه ای ترامپ در اعلام موضع در خصوص برجام نکته هایی قابل توجه است:

1.      این سخنان تازگی نداشت و در سخنرانی سازمان ملل مورخ 29/6/96 حرف های تند تری در حضور رؤسای کشور های جهان به زبان جاری کرد که بسیاری از آن حرف را در این سخنرانی تکرار کرد.

2.      ترامپ ادعا کرد ثروت مردم ایران تاراج شده است. سؤال: در طول تاریخ چه کسی ثروت ایران را تاراج کرده است. چه کشوری امروز ثروت خاورمیانه را تاراج می کند؟

تیمسار عبدالله آذربرزین جانشین نیروی هوایی ارتش ایران در دوره پهلوی متولد 1308 در خرم آباد در مصاحبه با یک مجله در کالیفرنیای آمریکا در سال 88 خاطراتی نقل کرده است از حضور مستشارهای آمریکایی در ایران. وی می گوید:" مستشاران آمریکایی در سال 46 حدود شش هفت هزار تومان از ایران حقوق می گرفتند. این ها باغ داشتند. مستخدم داشتند. ورزش های اشرافی می کردند. افسران ایرانی را به دو دسته تقسیم کرده بودند. دوست و دشمن. وقتی از ایران می رفتند به مأمور بعدی آمار می دادند که کی با آمریکایی ها خوب است و کی با آمریکایی ها بد است."

تعداد این مستشاران در سال 1345ت ده هزار نفر و در سال 1356 شصت هزار نفر بوده است. همین الآن تأمین حقوق کم برای شصت هزار مستخدم در حکم یک معجزه است حتی در کشور هایی که اقتصاد قوی دارند.

3.      ترامپ گفت حاکمیت بر مردم دارای غرور ملی ایران تسلط یافته است. اگر تو برای غرور ملت ایران ارزش قائلی چرا به جای واژه خلیج فارس که از زمان ایران باستان و یونان باستان. آن روزی که اثری از کشور شما در نقشه جهان نبوده با این نام ثبت شده، با عنوان جعلی خلیج عربی یاد می کنی؟

4.      اگر ملت ایران غرور دارند پس چرا در گذشته از ما حق توحش می گرفتند و دولت سرسپرده را مجبور کردید قانون مصونیت آمریکایی ها را در ایران تصویب کند. کاپیتولاسیون چی بود؟ با غرور ملت ایران سازگاری داشت. چرا به اعتراف خودتان دولت رسمی ایران را در سال 32 ساقط کردید؟

5.      ترامپ سپاه را نیروی ویژه رهبری دانسته و ایران را رژیم یاغی خواند. همین مدال افتخار سپاه است که توانسته طوری آمریکا را عصبانی کند که نعره بکشد. آفرین بر سپاه که توانسته گردن کلفت دنیا را به زانو در آورد.

6.      علیرغم تندی های ترامپ سخنان نابخردانه او باعث شد مردم بیشتر پی به گوهر سپاه ببرند. بله این سپاه است که پوزه داعش را به خاک مالید همان داعشی که همین ترامپ در جنجال انتخاباتی این دوره ایالات متحده آمریکا گفت: داعش دست پرورده ماست.

به تعبیر رهبری: طبیعی است که سردمداران آمریکا اکنون از سپاه که اهداف خطرناک آمریکا و داعش را منطقه سد کرده عصبانی باشند و نعره بکشند.

7.      اگر قدرت تسلیحاتی و ساخت موشک بد است پس چرا خود آمریکایی ها می سازند. مردم این کشور در طول دفاع مقدس چقدر زیر حملات موشکی صدام عفلقی بودند؟ چقدر مردم بی گناه کشته شد؟ کی دست برداشتند وقتی ما به قدرت بازدارندگی رسیدیم.

8.      علت اصلی دشمنی آمریکا با سپاه: از اسنادی که خود آنها به دست داده اند این است که شورای روابط خارجی آمریکا که در واقع در سیاست خارجی این کشور مؤثر است در گزارش امسال خود خطاب به کنگره آورده است :" سپاه پاسداران در خط مقدم مقابله با آمریکا در منطقه قرار دارد و معتقد است ایالات متحده آمریکا قدرتی از پا در آمده و بی رمق است. آنها پس از دستگیری ملوانان آمریکایی در خلیج فارس جشن گرفتند و دریادار علی فدوی به آمریکا هشدار داد که سپاه از قدرت و توانایی لازم برای مقابله با آمریکایی ها برخوردار است"

9.      به فضل پروردگار آمریکایی ها نه تنها توان تضعیف سپاه را ندارند که سپاه دهه آینده با نفوذ تر و قدرت مند تر از امروز ظاهر می شود. محبوب تر است و پوزه آمریکا را به خاک می مالد. سپاه به قول رئیس جمهور: "نه تنها محبوب ملت ایران، بلکه محبوب مردم عراق هم هست چون بغداد را نجات داده است. محبوب کردهای عراق هم هست چون اربیل را نجات داده است. محبوب مردم لبنان هم هست چون همیشه طرفدار استقلال لبنان بوده است. آمریکایی ها حق دارند از سپاه عصبانی باشند چرا که سپاه با برنامه ریزی و حمایت خود از ملت عراق، سوریه و لبنان، داعش را ذلیل کرده است." دکتر ولایتی هم در این زمینه گفت:"سپاه اسطوره مقاومت در ایران و منطقه است و اگر تدابیر سپاه نبود بدون شک امروز داعش بر عراق و سوریه حکمرانی می کرد"

ب: اقدامات نابخردانه مسعود بارزانی در برگزاری رفراندوم استقلال کردستان عراق باعث شد:

1.      ارتش عراق مناطق تحت تصرف پیشمرگه را که از زمان حمله داعش در کنترل کرد ها بود تصرف کند و برای کرکوک توسط حیدر العبادی استاندار تعیین شود.

2.      امروز میان طالبانی ها و بارزانی ها به شدت درگیری است و احتمال درگیری فیزیکی نیز منتفی نیست.

3.      اتحادیه میهنی شریک بارزانی در قدرت وی را تنها گذاشت و بارزانی از عقب نشینی پیشمرگه از کرکوک شوکه شد.

4.      ایاد علاوی معاون رئیس جمهور عراق گفت: مسعود بارزانی با لغو نتایج همه پرسی موافقت کرده است.

5.      این عاقبت کسی است که به نصیحت دوستان گوش نمی دهد و با طناب اسرائیل به چاه می رود.